Már kiskamaszoknál is megjelenik a szerhasználat és a függőség: mit tehetünk ellene?
Rossz hír: egyre korábban találkoznak a gyerekek a tudatmódosító szerekkel. A szakemberek véleménye szerint az elmúlt évtizedben egyre inkább kiskamasz korra tevődik az az időszak, amikor kipróbálják és rendszeresen használni kezdik a kábítószereket Magyarországon.
A Budapest nyolcadik kerületében működő Megálló Csoport Alapítvány munkatársaival beszélgettünk a fiatalok droghasználatáról, a diákokat érintő függőségről és a probléma kezeléséről – arról, hogyan vehetjük egyáltalán észre, hogy gond van, mit tehetünk szülőként és pedagógusként egyaránt.
Mi a függőség?
Akármit is gondolunk saját csemetéinkről, a statisztika azt mutatja, hogy a fiatalok többsége kipróbál valamiféle tudatmódosító szert. Ez a szakemberek szerint valójában elkerülhetetlen. A kérdés az, hogy milyen sűrűn nyúlnak a tudatmódosító szerhez, és hogy mennyiben jelent ez funkcióvesztést, feladnak-e a szerhasználat, vagy akár más függőség miatt egyéb életterületeket.
“A kipróbálástól a függőségig vezető út fokozatos – de nem feltétlen jut el a droghasználó a függőségig” – mondja dr. Marjai Kamilla. Az addiktológiai konzultáns szerint az a fiatal azonban,
Beszélgetőpartnereink szerint akkor beszélhetünk függőségről, ha kényszeressé válik a szerhasználat, ha megjelennek a megvonásos tünetek (ezek lehetnek akár pszichés, akár fizikai tünetek is), ha kialakul a tolerancia, ami azt jelenti, hogy az adott mennyiség már nem adja azt a hatást mint előzőleg, vagy ha a leállás kísérlete kudarcba fullad segítség nélkül. A függőséggel együtt járnak olyan jelenségek is, mint amikor az egyéb feladatok és szerepek (iskolai, otthoni) háttérbe szorulnak, vagy amikor jelentkezik egyfajta beszűkültség, amikor a szerfogyasztó aránytalanul sok időt tölt a használattal.
Mi okozhat függőséget? Miért és mit használnak a fiatalok?
A szenvedélybetegek általában az összes tudatmódosító szerrel szemben kontrollálatlanul viselkednek. Így kevésbé lényeges, hogy valaki extasyfüggő, vagy amfetaminfüggő, esetleg alkoholista, hiszen nagy valószínűség szerint a választott szere mellett a többi tudatmódosítót sem tudja mértékkel használni.
Oláh Péter, a Megálló Csoport alapítvány elnöke elmondta, hogy ma már nagyon nehéz észrevenni, ha egy fiatal valamilyen tudatmódosító szert használ, hiszen a fiatalok körében a legtöbb dolog elfogadott. Ezzel párhuzamosan
hiszen “ahhoz, hogy lássam, hogy baj van veled, látnom kell téged” – mondja az terápiás intézmény elnöke, majd hozzáteszi – “de az online fórumokon ez nem tűnik fel és az emojik világában nem könnyű érzésekről beszélni.” Így sokszor nem adott az a közösség, ahol a problémák egyáltalán felmerülhetnek.
Ezért ma sokkal nehezebb észrevenni a problémás szerhasználatot mint korábban.
A fiatalok – hasonlóan a felnőttekhez – elsősorban azt használják, amihez könnyedén hozzáférnek. Így hazánkban az ő köreikben is
Egy egy évvel ezelőtti nemzetközi kutatás alapján Magyarország Moldovát, Fehéroroszországot és Oroszországot is megelőzi alkoholfogyasztásban. Az alkoholisták számát a KSH is 380 ezerre becsüli, de a szakértők ennek a háromszorosát, vagyis egymillió alkoholistát saccolnak Magyarországon.
Természetesen az italozás nem csak a felnőttek hétvégi szenvedélye, a fiatalok is sokszor nyúlnak az üveghez, hiszen az életkori korlátozás könnyen kijátszható.
Az alkoholizmusnál rejtettebb, és sokkal nagyobb tabunak számít a különböző
A Xanax, a Rivotril, a Seduxen és a Frontin könnyen hozzáférhető, nyugtató hatású gyógyszerek, megfelelő indokkal a háziorvos is felírhatja őket. Az ELTE egy korábbi kutatásában felmérte, hogy a kutatásba bevont személyeknél a nők 9, a férfiak 5%-a használta felsorolt nyugtatók valamelyikét.
A gyógyszerhasználat súlyosságát jelzi, hogy
A gyógyszerfüggőség nem tűnik tabunak a kormánypárti sajtóban sem. A probléma méretéről és kiterjedtségéről a Magyar Nemzet is részletesen írt a közelmúltban.
Oláh Péter elmondta, hogy a fiatalok is egyre gyakrabban nyúlnak ezekhez a nyugtatókhoz, hiszen csak ki kell nyitni a nagymama gyógyszeres fiókját, hogy ráleljenek a tablettákra.
A marihuána, vagy többet használt nevén “fű” ma már széles körben elfogadott. A kannabisz-származékok Európai elterjedését mi sem jelzi jobban, minthogy Németország után Csehország is javaslatot tett a legalizálásukra. A fűfogyasztás a fiatalok között mára általánossá vált.
Kis Imre segítő és Végh Róbert addiktológiai konzultáns mutattak rá interjúnkban arra, hogy
– ez azt jelenti, hogy azok, akik korábban csak kannás borral és más, rossz minőségű alkoholszármazékokkal kábították magukat, szintén megtalálták a könnyen hozzáférhető, olcsó – ámde annál veszélyesebb – tudatmódosító szereiket.
A biofű, vagy herbál széles körben elterjedt és országszerte sokan használják őket. A szintetikus kannabionid ára jóval olcsóbb más illegális szerekénél, sok helyen akár egy ezresért beszerezhetők. Sokszor
”Igaz, ez már nem elsősorban függőségi, hanem társadalmi probléma” – teszi hozzá Végh Róbert.
Persze a függőség nem merül ki a tudatmódosító szerek használatánál.
“Nem emlékszem olyanra, aki csak a viselkedési függősége miatt jött volna be” – mondta dr. Marjai Kamilla. A szakember hozzátette, hogy ezek a problémák leginkább akkor kerülnek a felszínre, ha emellett valami más kémiai függőség is felmerül a fiatalnál.
Bármi is legyen a használat tárgya, a legtöbb esetben nem “buliból” anyagoznak a fiatalok. Papp Nikolett, oktatási programvezetőtől szerint az intézménybe járók nagy része más mentális betegségben is szenved.
“Sokan nem a függőséget azonosítják az elsődleges problémaként” – mutat rá Oláh Péter. Az viszont bizonyos, hogy a terápiás intézményben felépülők mindegyike szorong.
Mik a figyelmeztető jelek egy fiatalnál?
Bármennyire is szeretnénk, nincs egyértelmű „jel”, ami mindenképpen azonosítja az aggódó szülőnek, hogy szerhasználattal kapcsolatos probléma lehet a gyerekével. Mivel maga a droghasználat is igen sokféle lehet a szer típusától, a fiatal szocializációjától, szokásaitól, valamint a droghasználati karrierjének állomásaitól függően, csupán néhány figyelemfelkeltő jel van, amire egy szülőnek, vagy pedagógusnak érdemes odafigyelni.
Figyelmeztető jelek lehetnek a hosszú iskolai kimaradás, a gyermek, fiatal viselkedésének gyors, drasztikus megváltozása, illetve az, ha a gyerek „manőverez”. Ugyanakkor a Megálló Csoport szakemberei egyetértettek abban, hogy nincs értelme konkrét jeleket kutatni. A figyelem a legjobb eszköz arra, hogy észrevegyük, ha egy fiatal bajba kerül, ha az élete félresiklik.
Mit tehet egy szülő és egy pedagógus?
A legelső prevenciós lépés,
“Ha egy óvodás korú gyerek ki tudja fejezni, hogy ő nem akarja a piros zoknit felvenni, mert a kéket szeretné, az már az első lépés afelé, hogy később is fel legyen vértezve a nemet mondás képességével” – mondta dr. Marjai Kamilla, majd hozzátette: “Az autonómia az alapja az annak, hogy valaki később ellen tudjon állni a kortás nyomásnak, hogy képes legyen mérlegelni a következményeket. Így – még ha nem is tudatosan – egy óvónő is kellő prevenciót biztosíthat a gyermek számára.”
Elengedhetetlen a
– mondta Papp Nikolett a Megálló Csoport Alapítvány oktatási programvezetője. A legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a fiatalok probléma esetén nem a felnőttekhez fordulnak, hanem megpróbálják egymást közt “okosban megoldani”.
Ehhez pedig az kell, hogy az iskolában – és a családban is – kialakuljon olyan közösség és szemlélet, ami elősegíti hogy a droghasználattal (vagy bármi mással) kapcsolatos problémák felszínre kerülhessenek.
A függőkkel dolgozó szakemberek egyetértettek abban, hogy nem elvárható, hogy egy pedagógus naprakész legyen a függőséggel és a divatos drogokkal kapcsolatban.
“Az azonban egy hiányosság, hogy nem tudunk arról mit csinál a másik” – fogalmazta meg az oktatási, az egészségügyi és a szociális szektorok szétszabdaltságával kapcsolatos aggályokat dr. Marjai Kamilla.
Kik fordulhatnak a Megálló Alapítványhoz?
A Megálló Csoport Alapítvány bármely 16 év feletti fiatalt szívesen fogad, akinek drog-, alkohol-, gyógyszer- vagy viselkedési problémája van. Bejárós, nappali rehabilitációs intézményként számos programot biztosítanak, a bajba jutott fiataloknak. Süti Klubtól, focin, pingpongon, jógán át számos terápiás lehetőség elérhető.
A Megálló a Zöld Kakas Líceum Mentálhigiénés Szakközépiskolával együttműködve segít azoknak a fiataloknak eljutni az érettségiig, akik a használat miatt félbehagyták a tanulmányaikat.
További információk a Megállóról: