április 10–11. Általános iskolai beiratkozás
április 17–27. Tavaszi szünet
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete
április 10–11. Általános iskolai beiratkozás
április 17–27. Tavaszi szünet
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete
április 10–11. Általános iskolai beiratkozás
április 17–27. Tavaszi szünet
A prezentáció gondolatait összefoglalta: Gönczöl Enikő
Az előadás címe – Az „észt minta”, azaz hogyan lett az észt oktatás Európa egyik legjobbja – arra a figyelemre méltó jelenségre utalt, hogy a nemzetközi PISA méréseken először 2006-ban részt vevő kis ország rövid idő alatt látványosan az élvonalba került. Bár az utolsó mérés némi visszaesést mutat, a három vizsgált területen világszinten elért 6-7. hely még mindig jelentős eredménynek tekinthető. A Tanítanék Mozgalom által szervezett, Észtország nagykövetsége és a HARNO (észt „Oktatási és Ifjúsági Hivatal”) segítségével megvalósított online eseményre 2025. február 5-én került sor.
Az oktatás sikeres átalakításában bizonyára fontos szerepet játszik az egykori észt elnök jelmondata, s annak szellemisége:
Az előadó, Kai Tiislär egy ideig Magyarországon élt, s megtanulta a nyelvünket, így beszámolóját tolmács nélkül lehetett követni. A tanárnő jelenleg főleg felnőttekkel foglalkozik, de korábban gimnáziumban dolgozott, és néhány órában most is tanít gyerekeket. Finn nyelvet oktat egy orosz tannyelvű iskolában.
E cikk alapját jelentő prezentációjában felvázolta az ország 1991-ben bekövetkezett függetlenné válása óta jellemző fő oktatási trendeket, egyaránt megemlítve a legfontosabb eredményeket és problémákat, s jelezte napjaink folyamatban lévő változásait is. Az iskolarendszer sajátosságainak bemutatása előtt röviden megosztott néhány alapvető, és az oktatást is befolyásoló tényt Észtországról.
Az ország jelenlegi népessége: 1 369 ezer fő.
Legnagyobb városai:
A lakosság etnikai megoszlása: 70% észt, 25% orosz, 2% ukrán anyanyelvű, és a további 3%-on 11 kisebb lélekszámú népcsoport osztozik.
Az észt és az orosz anyanyelvű lakosok aránya térségenként eltérő:
– Tallinnban például a lakosság 53%-a észt és 38%-a orosz anyanyelvű.
– Narvában viszont csak 6% az észt és 85% az orosz anyanyelvűek aránya.
Az észt oktatás intézményrendszere
Az intézményrendszer szerkezete:
Az iskolák fenntartása és működésük finanszírozása:
Az észt iskolák nagy részét önkormányzatok működtetik – 83% önkormányzati, 11% magán és 6% állami fenntartású.
Beiskolázási körzetek és az iskolaválasztás szabadsága az általános képzésben:
Az állami gimnáziumok fő jellemzői
Ennek az intézménytípusnak a fejlesztése kiemelt oktatáspolitikai cél Észtországban, amivel az állam azt kívánja elérni, hogy a diákok az ország minden régiójában egyformán magas színvonalú és sokszínű felső középfokú oktatásban részesülhessenek.
Az állami gimnáziumok egy része régebbi épületek felújításával jön létre, de jelentős a teljesen új beruházások aránya is. Az új létesítmények esetében a költségek 85%-át az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapja és 15%-át a nemzeti költségvetés fedezi.
Ezekben a gimnáziumokban a hagyományosnál több szabadon választható tudásterület érhető el a diákok számára. Az iskolák együttműködnek az egyetemekkel, ahol a diákok órákat is látogathatnak. A tanulóknak lehetőségük van rá, hogy – a minimum előírások teljesítése mellett – saját maguk alakítsák ki egyéni tanulási útjaikat.
Az előadó elmondta, hogy 2023-ban Tallinnban három ilyen állami gimnázium nyílt, amiből kettő teljesen új épületben kezdte meg a munkáját – a tanulás változatos formáit támogató belsőépítészeti térkialakítással. Ezeknek az iskoláknak az életébe az alábbi linkek segítségével lehet bepillantani:
Mustamäe Riigigümnaasium – honlap: https://www.murg.ee/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC7fbO98KIrdsYx0QmLV0czg/videos
Pelgulinna Riigigümnaasium – honlap: https://perg.ee/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCqGnL-Bn2JNLruPlgjSeruA/videos
Ez utóbbi iskola egyben Észtország legnagyobb faépülete, amely számos építészeti díjat is nyert. Sokféle lehetőséget kínál a közösségi tevékenységekre, de vannak hangulatos terei az elvonuláshoz is. Az épületet a lakóhelyi közösség számára nyitott park veszi körül, ahol sportlétesítmények, üvegházak, szabadtéri tanulópavilonok találhatók.
A fiatalok képzésének néhány komoly problémája
Észtországban magas azon fiatalok aránya, akik nem vesznek részt semmilyen képzésben, de nem is dolgoznak (nemzetközi terminológiával: NEET = Not in Education, Employment and Training). 2023-ban 28 ezer volta a számuk. Az oktatáspolitika célkitűzése annak elérése, hogy 2035-re a 20-24 éves fiatalok 90%-a középfokú végzettséggel rendelkezzen.
A közoktatás tartalmi szabályozása
Észtországban kétszintű a tartalmi szabályozás: központi szintjét a nemzeti alaptanterv képviseli, s az iskolák ezzel összhangban alakítják ki saját helyi tanterveiket.
A jelenleg érvényes nemzeti alaptantervet 2024-től vezették be. Középpontjában 8 általános kompetencia áll, melyek fejlesztését a teljes tanulási folyamatnak, valamennyi műveltségi terület esetében, a közoktatás teljes időtartama alatt támogatni kell. E kompetenciák a következők: kulturális kompetenciák; szociális és állampolgári ismeretek; önrendelkezés; tanulási, kommunikációs, matematikai-természettudományi és technológiai, valamint vállalkozói kompetenciák és digitális írástudás.
A nemzeti alaptanterv olyan normákat határoz meg az ország minden alap- és általános középfokú képzést nyújtó intézménye számára, amit a fenntartás módjától függetlenül minden iskolának be kell tartani. A tanterv azt rögzíti, hogy melyik kompetenciaterületen milyen szintre kell eljutni az egyes iskolafokokon. De azt, hogy ezt milyen módon teszik meg, azt az iskolák maguk dönthetik el.
A helyi tantervet minden iskolában az adott nevelői közösség készíti el. Ebben rögzítik a célokat, a támogatandó értékeket, a fejlesztendő kompetenciákat, a tanulás szervezeti kereteit, a segítő szolgáltatások biztosításának rendjét és a tanulás évfolyamonkénti tartalmi vázát.
A tanulásszervezés legfontosabb új jellemzői:
A tanulás iskolai keretei
A közoktatásban hozzávetőleg 164 ezer tanuló vesz részt.
Tanulmányi idő és osztálylétszámok:
A megengedett heti óraszámok évfolyamonként:
1. osztály: 20 óra,
2. osztály: 23 óra,
3-4. osztály: 25 óra,
5. osztály: 28 óra,
6-7. osztály: 30 óra,
8-9. osztály: 32 óra.
A gimnáziumokban csak a minimális tanulási idő van előírva, ami az iskola döntése és a tanulók egyéni választása szerint szabadon alakítható.
Ingyenes szolgáltatások és támogatások:
Inklúzió:
A közoktatásban jelenleg csaknem minden 5. tanuló támogatásra szorul a tanulmányai során. Ez évente nagyjából 29 ezer tanulót jelent, akik közül 9 ezer fokozott és speciális támogatást igényel. Észtországban oktatáspolitikai célként fogalmazódik meg az inkluzív nevelés fontossága, ami azt jelenti, hogy „a tanuló lakóhelye szerinti nevelési-oktatási intézmény figyelembe veszi a tanulók egyéni tanulási és szociális képességeit, szükségleteit és biztosítja a szükséges támogató rendszerek elérhetőségét.” Alapelv, hogy az iskolai támogatás ne a diagnózisokból induljon ki, hanem az egyéni tanulói szükségletekből. A személyre szabott támogatások hatékony biztosításának azonban sok helyen nincsenek meg a személyi feltételei. A legnagyobb probléma jelenleg ezen a téren a megfelelően képzett szakemberek hiánya.
A 2035-ig tartó Oktatásfejlesztési terv kiemelt célja: „a magas színvonalú és befogadó oktatáshoz való jog biztosítása. Ez azt jelenti, hogy az oktatás elérhető és hozzáférhető, a tanulás támogatott, a tanulási lehetőségek megfelelnek a tanulók képességeinek és igényeinek” azért, hogy az oktatási rendszer támogatni tudja a társadalmi kohéziót.
Az évközi tanulmányi munka értékelése:
Az általános iskola 1-2. osztályában szöveges értékelést használnak.
Az oktatási rendszer többi szintjén a hagyományos ötfokú osztályozást alkalmazzák.
Országos mérések és vizsgák:
Az oktatás rendszer fontos kimeneti pontjait képviseli az általános iskola 4., 7., és 9., valamint a középiskola 12 évfolyama.
e-Észtország
Közismert tény, hogy a függetlenné válás után az informatika lényeges szerepet játszott az észt állam kiépítésében. Így ma Észtország a világ egyik leginkább digitalizált társadalma. Az ország területének nagy része szélessávú internettel van lefedve. A lakosság számára számos közszolgáltatás érhető el online formában, és ez fontos elvárásokat támaszt az oktatással szemben is.
Az előadó megjegyezte ugyanakkor, hogy nem csak online anyagokat használnak a tanulók: vannak hagyományos tankönyveik és munkafüzeteik is.
A pedagóguspálya helyzete
A közoktatásban dolgozó tanárok száma hozzávetőleg 17 500 fő.
A teljes munkaidő heti 35 óra, amiből 18-24 óra az, amit az osztályteremben kell tölteni – de a tanároknak az a véleménye, hogy ennél biztosan többet dolgoznak.
Az előírt minimális tanári fizetés 2024. január 1-je óta: 1820 Euró. Amit ténylegesen kézhez kapnak, az lehet ennél magasabb is, mert egyrészt az iskolafenntartók ezt saját forrásgól kiegészíthetik, másrészt dönthetnek a hatókörükbe tartozó iskolák hálózatba szervezésétről olyan módon, hogy a tanári állások száma mindig összhangba legyen a jellemzően csökkenő tanulói létszámmal.
Befolyásolhatják a tanári fizetéseket az arra irányuló állami beavatkozások is, hogy észt nyelvű tanárokat küldjenek olyan területekre, ahol hiány van belőlük. Így például az orosz többségű Narvában másfélszer akkora a tanárok fizetése, mint Tallinnban.
Általában elmondható, hogy problémát jelent a tanárhiány. Nem elég népszerű a pálya és néhány éven belül ezrek fogják elhagyni. A tanárok 20%-a ma 60 év feletti, 55%-a pedig 50 évesnél idősebb. Az oktatás magas színvonalának fenntartásához évente több száz új tanárra lenne szükség, de ennél lényegesen kevesebben végeznek a szükséges szakokon és akik jelenleg képzésben vesznek részt, azok többsége már pályán lévő tanár.
Észtországban két egyetemen folyik tanárképzés, Tallinnban és Tartuban. A legnépszerűbb az óvodapedagógus, a gyógypedagógus és a logopédus szakirány, de ezekből van jelenleg a legnagyobb hiány is. Ugyanakkor a képzés egész területén jelentős a menet közbeni lemorzsolódás. 2022-ben a pedagógusjelölteknek csak a 81,2%-a teljesítette a képesítési követelményeket. (2014-ben ez még 90,1% volt.)
Az iskolákba belépő pályakezdő fiatalok közül is viszonylag sokan hagyják el a pályát és nem is akarnak oda visszatérni. A legnagyobb problémájuk az alacsony fizetés és a szakmai, mentori támogatás hiánya.
Egy 2022. évi felmérés alkalmával a megkérdezett tanárok több mint 90%-a mondta azt, hogy kiégett, s ennek fő okaként a következőket jelölte meg: kevés a tanár, ezért sokat kell helyettesíteni, ami túlterheli őket; sok az SNI tanuló és kevés a speciális szakember, aki megfelelően tudna foglalkozni velük.
A súlyos problémákra reagálva a kormány a pályára lépést ösztöntő anyagi támogatás bevezetésével próbálkozik, amit pályázat útján lehet elnyerni. Ezt olyan fiatalok kaphatják meg, akik első alkalommal vállalnak munkát általános képzést nyújtó vagy szakképző iskolában, és vállalják, hogy legalább öt évig ott is maradnak. E támogatás összege 2024-ben közel 16 ezer euró volt.
Az állam a civil társadalom oldaláról is próbál erőforrásokat bevonni az oktatásba:
A fejlesztés általános irányai
A nehézségek súlyosságát jelzi, hogy 2024 januárjában nagyarányú pedagógussztrájk volt Észtországban. Ennek hatására a 2024 decemberében létrejött egy 2026-2028 közötti időszakra szóló oktatási megállapodás, melyhez a kormány mellett az iskolaigazgatók, a pedagógusok, a magániskolák szervezeteit, valamint néhány intézményfenntartó önkormányzat is csatlakozott. Ennek célja az oktatásra fordított anyagi források növelése, a pedagógusok fizetésének emelése és karrier lehetőségeinek javítása, valamint a terület strukturális problémáinak megoldása – az oktatási rendszer rugalmasságának és az iskolák autonómiájának megőrzése mellett.
A dokumentum heti 21 órában állapítja meg a pedagógusok kötelező óraszámát. Rögzíti, hogy a fenntartóknak milyen arányt kell biztosítania a tanulók és a tanárok között. Eszerint 1-6. osztályban 12, 7-9. osztályban 11 és középiskolában 15 tanulóra kell jutnia egy pedagógusnak. Ugyancsak részét képezi a megállapodásnak egy új életpályamodell bevezetése, amely a következő négy szakaszból áll: 1. kezdő, 2. tanár, 3. vezető tanár, 4 mestertanár, ami egyúttal fizetési kategóriákat is jelent. (Valami hasonló rendszer már volt korábban Észtországban, de az megszűnt és most újra akarják indítani.)
Ez a megállapodás illeszkedik a 2021-2035 közötti időszakra szóló fejlesztési tervhez, amelynek SWOT elemzéséből az alábbi erősségeket érdemes kiemelni:
A felmérések tanúsága szerint maguk a pedagógusok legfontosabb értékként az autonómiájukat jelölték meg.
Áttérés az észt nyelvű oktatásra
A függetlenné válás óta két párhuzamos iskolarendszer működik Észtországban: egy orosz és egy észt nyelvű. A PISA vizsgálatok azt mutatják, hogy jelenleg Észtország kínálja a legjobb orosz tannyelvű oktatást a világon, ami azonban átlagosan egy tanévvel elmarad a helyi észt tannyelvű oktatástól – annak ellenére, hogy az orosz tannyelvű iskolák diákjai saját anyanyelvükön oldják meg a feladatokat. Az oktatás irányítói szerint a háttérben meghúzódó ok az lehet, hogy évtizedek óta nem képeznek tanárokat az orosz nyelvű iskolák számára – ezeknek az iskoláknak a tanárai közül sokan 50-60 felett vannak –, és hiányoznak a modern orosz nyelvű oktatási anyagok is.
A kormány úgy kívánja megoldani ezt a problémát, hogy az oktatási rendszer egészét át akarja állítani az észt tanítási nyelv használatára. Az átállás programja, mely 2030-ig tart, 2024 augusztusában kezdődött az óvodákban, ahol ma már minden foglalkozás észt nyelven zajlik. A program 2025-ben az általános iskolák 1. és 4. osztályában folytatódik. 2026-ban már az 1., 2., 4. és 5. osztályban fog működni és így tovább, felmenő rendszerben tér át az oktatás egésze az új gyakorlatra.
Ezzel párhuzamosan működik az az akcióterv, amely a következő 4 évre 300 millió eurós beruházást irányoz elő az állami költségvetésből, és 46 millió eurót az uniós strukturális alapokból, s amelynek a célja a tanárok észt nyelvtanulásának támogatása. A tervezet előírja, hogy mindenkinek, aki az oktatásban dolgozik, ha nem észt anyanyelvű és közismereti tárgyat tanít, C1 szintű észt nyelvismerettel kell rendelkeznie. Ha idegen nyelvet tanít, abban az esetben elegendő a B2 szintű észt nyelvismeret. Ha ezt nem teljesíti a megadott határidőn belül, akkor elveszítheti az állását.
Az állam ingyenes nyelvi kurzusokkal támogatja a nyelvtanulást, szakmai fejlesztési programokat szervez az iskolavezetők számára és magasabb fizetést biztosít az orosz többségi lakosságú térségekben az észt nyelven tanító pedagógus számára. (Ez a fizetési szorzó az óvodákban 1,3-szeres, az iskolákban pedig 1,5-szeres.)
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete