Ott van esély jobb oktatásra, ahol az önkormányzat is beszáll
Közelednek az önkormányzati választások, indulnak a kampányok, szaporodnak az ígéretek, a postaládába dobott cetlikből következtetve olyan érzésünk lehet, minta a politikának fontosak lennénk hirtelen. No de ők honnan szerzik az információikat? Ki segíti őket az oktatással kapcsolatos kérdésekben?
Szülőként, diákként, de akár átlag magyar állampolgárként egyáltalán nem mindegy, hogy
A Tanítanék és a Civil Közoktatási Platform konferenciája pontosan erről szólt: mit tehetnek az önkormányzatok az oktatásért?
Meglehetősen jó hír a rossz hírek özönében, hogy a kérdés gyakorlatilag politikai oldalra való tekintet nélkül foglalkoztatja az önkormányzatokat, polgármestereket. Az eseményen például Pokorni Zoltán – a XII. kerület polgármestere – személyében kormánypárti politikus is képviselte magát, de sokan jelentek meg az ellenzéki oldalról is.
Az esemény három kérdéskör részletes kitárgyalása volt:
- Mit tehetnek az önkormányzatok a helyi oktatási színvonal emelése érdekében?
- Óvodák, mint önkormányzati intézmények – Milyen gondokkal kell megküzdeni és milyen lehetőségeket érdemes kihasználni a fenntartónak?
- Mi lesz a kisiskolákkal? Hogyan viszonyulnak a településükön működő ilyen intézményekhez az önkormányzatok?
A konferencián három előadás hangzott el, Pilz Olivér a Tanítanék Mozgalom által készített tanulmány eredményeit ismertette, majd Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke beszélt az önkormányzatiság és az oktatás összefüggéseiről a központosított világban. Váradi Balázs, az ELTE docense és a Budapest Intézet vezető kutatója az óvodák fenntartásának potenciális lehetőségeiről tartott ismertetőt, egyebek között ismertetve a Józsefvárosi sikeres óvodai programot.
Az előadásokat követő panelbeszélgetések során a résztvevők megoszthatták konkrét tapasztalataikat a három témában.
Az előadásokról felvételeket is készítettünk, ezeket a későbbiekben a Tanítanék oldalán adjuk közre.