április 17–27. Tavaszi szünet
április 30. A végzősök utolsó tanítási napja
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete
április 17–27. Tavaszi szünet
április 30. A végzősök utolsó tanítási napja
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete
április 17–27. Tavaszi szünet
április 30. A végzősök utolsó tanítási napja
Ha a szakszervezetek nem képesek beszedni a tagdíjakat, az az érdekvédelem végzetes meggyengüléséhez vezet. Ezt mindenképpen el kell kerülni, hiszen van elrettentő példánk: pontosan így tették tönkre a tűzoltók, rendőrök nagyszabású mozgalmait.
Ha a szakszervezetek nem képesek beszedni a tagdíjakat, az az érdekvédelem végzetes meggyengüléséhez vezet. Ezt mindenképpen el kell kerülni, hiszen van elrettentő példánk: pontosan így tették tönkre a tűzoltók, rendőrök nagyszabású mozgalmait.
A kormány sok energiát fektetett abba, hogy minél lehetetlenebb feltételeket szabjon az érdekvédő szervezetek, szakszervezetek számára, hogy egyáltalán hajlandó legyen leülni velük. A státusztörvény néven elhíresült jogszabály szerint például csak olyan szakszervezettel lesz hajlandó a kormány tárgyalásokba bocsátkozni, amelyik bírja a teljes ágazat munkavállalói tíz százalékának támogatását. Itt nem állt meg a kormányzat kreativitása.
Salátatörvényben rendelkeznének arról, hogy a kormánynak nem tetsző társadalmi tiltakozásokat kitermelő ágazatokban a tagdíjakat se kelljen átutalnia az államnak. Ez pedig szinte megoldhatatlan problémát okoz majd: a szakszervezetek erőforrások nélkül maradva nem lesznek képesek a hatékony érdekvédelemre.
A kormány a tagdíjlevonás megszüntetését a rendőr- és tűzoltó-tüntetésekre reagálva játszotta el először 2012-ben, akkor az érintett szakszervezetek a tagságuk felét vesztették el
– ezt dr. Bárdos Judittól, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnökétől tudtuk meg azon a sajtótájékoztatón, amit augusztus 17-én hét érdekvédelmi szervezet tartott a salátatörvény következményeiről, csekély érdeklődés mellett.
[frame]
2011-ben hatalmas tüntetések zajlottak az országban: a rendvédelmi dolgozók, a tűzoltók, rendőrök elvett jogaikért tüntettek. A látványos akciók zavarták a kétharmaddal frissen berendezkedett kormányt. Orbán Viktor egy egyeztetésen egyenesen bohócforradalomnak hívta az egyre kellemetlenebbé váló akciókat.
A bosszú nem maradt el. Gyakorlatilag pontosan az történt, amit most a nevelés-oktatással kapcsolatos tiltakozások miatt foglalt salátatörvénybe: 2012-ben megvonta a tagdíjlevonások átutalását az ágazati szakszervezetektől. Az eredmény nem maradt el: a tagságuk felét gyakorlatilag azonnal elvesztő szakszervezetek nem bírták tovább anyagilag, véget értek a tiltakozások, utcai akciók.
A dr. Bárdos Judittal a BRDSZ elnökével folytatott beszélgetésünk intő példa, de egyben fontos tanulság is, amit lázasan illene elemezni most: könnyen így járhatnak a közoktatás megújításával kapcsolatos mozgalmak is. Létfontosságú lenne megvizsgálni, hogyan lehet elkerülni mindazt, ami a rendvédelmi dolgozókkal történt.
[/frame]
Pedig a tét nem is lehetne nagyobb – a közoktatás megújításáért folytatott akciók egyik pillére a munkavállalók érdekvédelme, amit a szakszervezetek ellehetetlenítésével sikeresen rúghat ki a kormány a mozgalmak alól (ahogy ezt már megtette a múltban másokkal, lásd a keretes írásunkat). És akkor még nem is beszéltünk a salátatörvény egy kevésbé gyakran emlegetett következményéről:
gyakorlatilag mindenkit érint a munkahelyi balesetek utáni kártérítési perek teljes ellehetetlenítése.
Ami – a jelenlévő iparági szervezetek szerint – azt jelenti, hogy gyakorlatilag semmi esélyünk nem lesz kártérítést kicsikarni a munkáltatótól, ha a munkahelyen baleset ér bennünket. Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke a képviselőknek üzent ebben az ügyben:
„minden igent nyomó felelősséggel tartozik e törvény hatálybalépése után valamennyi munkabalesetben elhunyt áldozatért”.
A törvényjavaslattal járó kockázathoz képest kevés, hét érdekvédelmi szervezet és egy diákszervezet tartott sajtótájékoztatót, amit a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének székházában tartottak. (A tájékoztató teljes anyagát a cikk alján található videóban találod.)
Az MKKSZ elnöke, Boros Péterné felsorolta, milyen jogszabályokat sértene meg a törvénytervezet. Szerinte az egyesülési jogot, az európai szociális karta szervezkedési jogát, illetve az egyenlő bánásmóddal kapcsolatos szabályokat, továbbá az alaptörvényt is sértené. Boros Péterné szerint a munkáltatói erőfölény megtörése az állami szektorban mindenképpen szükséges, hogy a munkavállalók védekezni tudjanak az őket sújtó hátrányok ellen. Éppen ezért védi a közszféra szakszervezeteit a nemzetközi jog, mert az állam a munkáltatójuk – a túlhatalommal való fölény ellen szükségesek a jogi biztosítékok.
Ha nincs megfelelő sztrájkjog, akkor a konfliktusok feloldását nem lehet a jog eszközeivel, szabályos nyomásgyakorlással rendezni.
Borosné reményét fejezte ki, hogy a munkavállalók a szervezeteik mellett állnak, és ha a parlamenti gépezetet nem sikerülne megakadályozni a terv végigvitelében, segítik majd szervezeteiket a túlélésben. Kitért arra is, hogy a salátatörvény – minden előzetes tájékoztatás vagy egyeztetés nélkül – a munkavállalóra hárítja a munkavédelmi tájékoztatás és tájékozódás felelősségét – azaz azt teljes egészében a dolgozóra hárítják.
Egy kézbe adott, vagy emailben kiküldött tájékoztatóval letudhatja a munkáltató a munkavédelmi tájékoztatást – és az egyénre bízza, hogy megérti-e ezeket. Munkahelyi balesetkor minden további nélkül ki tud bújni a felelősség alól a munkaadó – ez ma Magyarországon minden munkavállalóra érvényes szabály lesz.
„Ezek a szabályok emberek halálával íródtak, ezek a tragédiák mutatták meg a helyes szabályozást. Ezt nem lehet egy tollvonással megszüntetni.”
Hiányzik az indoklás, az a kevés, ami van, szöges ellentétben van a megvalósult javaslattal – fejtegette dr. Taskovics István, a Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezetének (TBDSZ) elnöke. Kiemelte, amit korábban mi is itt, a Szabad Vonalzón, hogy a javasolt törvény nem hogy nem csökkenti az adminisztrációs terheket, hanem aránytalan módon növeli azokat. Elmondta, hogy ebből a hátrányos csomagból egyelőre – szerencsére – kimaradtak a versenyszféra szakszervezetei – ugyanakkor ez a különbségtétel önmagában is alaptörvény-ellenes.
Taskovics szerint a tervezet tagdíjakkal kapcsolatos részei megsértik az együttműködési kötelezettséget, az egyenlő bánásmóddal kapcsolatos követelményeket, továbbá ellentétes az érdekképviseleti tagdíjfizetést szabályozó törvény céljaival is, hiszen e szerint a dolgozó maga döntheti el, hogy le kívánja-e vonatni a tagdíját, vagy maga fizeti be. Emellett az is nyilvánvalóan átgondolatlan, hogy ez után elegendő lesz csak a szakszervezet önbevallása alapján megállapítani, megvan-e a 10 százalékos arány egy munkahelyen, ha kollektív szerződést szeretnének aláírni? Vagy pont arra hivatkozva, hogy nincs lehetőségük ellenőrizni a szakszervezeti állításokat, megtagadhatják majd a konzultáció jogát?
Ez a törvényjavaslat jól illeszkedik a munkavállalókat sanyargató intézkedések sorába.
dr. Bárdos Judit, a BRDSZ elnöke arra figyelmeztetett mindenkit, hogy a rendvédelmi dolgozók szakszervezeteivel már megtette ezt a kormány, 2012-ben. Az intézkedés súlyos következményekkel járt, az érintett szakszervezetek tagságuk nagyjából felét veszítették el. Bárdos elmondta, hogy máig nem sikerült visszanyernie a 2012-es tagságot a szervezeteknek – nagyon meggyengültek. (A vele készült interjúnkat a fenti keretes anyagban találod.)
Ha nincs ingyenes levonás, sokan elfelejtik majd befizetni a tagdíjakat – ezt Szendrei Zoltán, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nevében mondta el. Csak a szakszervezet tud megfelelő munkajogi védelmet adni. Érti, hogy nehéz szavak ezek egy közel kétéves sztrájkfolyamatban, azonban meg kell értenie mindenkinek, hogy ha ez sem lenne, ha a kormány nem lenne köteles tárgyalni a szervezetekkel, még itt sem tartanánk.
Szendrei elmondta, hogy az új státusztörvénybe beírták, hogy csak a tíz százalékot elérő szervezetekkel kell majd leülnie a kormánynak. Ez a törvényjavaslat nyilván ennek folyománya. Felhívja minden kolléga figyelmét, hogy csatlakozzon a szakszervezethez, és rendelkezzen a bankjánál egy megújuló, rendszeres átutalásról. Csak akkor tudunk érdeket képviselni, „ha többen vagyunk, ha erősek vagyunk”.
Meggyőződésünk, hogy bármely munkavállalói réteget, bármely szakszervezetet ért támadás az egész munkavállalói közösség és a teljes szakszervezeti mozgalom elleni támadás, amely ellen közösen kell fellépnünk a szolidaritás jegyében – magyarázta dr. Szilágyi József az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke, miért vesznek részt ebben az akcióban olyan szövetségként, ami elsősorban piaci cégeknél dolgozó munkavállalók érdekvédelmében érdekelt. Támadás érte a munkavállalói jogokat, a közszférában működő szakszervezeteket.
Az új intézkedés minden szakszervezetet érint, minden szakszervezet számára állandó fenyegetettséget jelent Szilágyi szerint, hiszen a törvény szövege egy kivételről szól, de e kivételek köre bármikor kiterjeszthető mindazokra, akik éppen „rosszul” viselkednek. Nem lehet elmenni szó nélkül amellett, hogy a javaslat éppen azokon a területeken készül eltörölni a tagdíjak levonásának és átutalásának kötelezettségét, ahol komoly érdekérvényesítés folyik már évek óta.
Szilágyi szerint elfogadhatatlan, hogy olyan, a munka világával kapcsolatos jogszabályok látnak napvilágot évek óta, ahol egyáltalán nem folyik érdemi egyeztetés az érdekeltekkel – annak ellenére sem, hogy azok elfogadása jelentős változásokat hozhat az érintettek számára. Itt utalt a munkavédelmi oktatásról szóló törvényjavaslatra is. Követelésük, hogy ne hozzanak döntéseket a szociális partnerek nélkül, vonják be őket a törvények előkészítésébe.
A NER logikájából következik, hogy csak a halott szakszervezet a jó szakszervezet – mondta Gosztonyi Gábor a Pedagógusok Szakszervezete alelnöke. Ígéretet tett arra, hogy felkészülnek erre a változásra, hogy egyik pillanatról a másikra átállhassanak egy másik tagdíjbefizetési rendszerre, amennyiben „ez az ámokfutás célba ér”. Elmondta, hogy az új tagdíjbeszedési rendszerről a munkáltató egyáltalán nem fog tudni – azonban annak segítségével a szakszervezet tovább élhet.
Gosztonyi ígéretet tett arra is, hogy tovább fognak küzdeni a munkavállalók érdekérvényesítéséért és érdekvédelméért.
Legnagyobb ipari szakszervezetként fejezte ki szolidaritását a közszféra szakszervezeteit érő támadással szemben Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) elnöke.
Ez nem diszkrimináció, ez egy komoly támadás a szakszervezeti mozgalom ellen
– jelentette ki Székely, aki ezután utalt arra, hogy a törvénytervezetet megfogalmazók agyára mehetett a hőség. Egyben üzent a parlamenti képviselőknek is: ezt a salátatörvényt nem lehet megszavazni – fejtette ki, majd hozzáfűzte:
„Minden igennel szavazó felelősséggel tartozik a törvény hatályba lépése után valamennyi munkabalesetben meghalt áldozatért.„
Ezt követően Kiss Gergő az Egységes Diákfront nevében fejezte ki a szolidaritását a szakszervezetek mellett.
Támogasd a munkánkat!
Ha megengedheted magadnak, támogasd a Szabad Vonalzót, mivel csak a te segítségeddel vagyunk képesek hatékonyan képviselni ezeket a fontos társadalmi ügyeket:
A portál fenntartásához, és további minőségi anyagok gyártásához stabil pénzügyi háttérre van szükségünk. Járulj hozzá Te is a munkánkhoz!
Az adományokat a Szabad Vonalzót facilitáló Humán Platform Egyesület gyűjti és kezeli.
Az oldal biztonságos tranzakciót tesz lehetővé.
A Tanítanék Mozgalom hírfelülete